Wypadek samochodu ciężarowego z pojazdem dostawczym

Informacja o zgłoszeniu wpłynęła do SK KP PSP Lubin w dniu 20.07.2020 roku o godzinie 13:37.

W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia na jezdni widoczne uszkodzone dwa zakleszczone pojazdy – Bus, który najechał na tył poprzedzającego zestawu ciężarowego(ciągnik siodłowy + naczepa). Na zewnątrz pojazdów widoczne przemieszczające się osoby. Uszkodzone pojazdy znajdują się na prawym pasie jezdni. ZRM przybył na miejcie zdarzenia razem z zastępami Straży Pożarnej.

W trakcie prowadzonego rozpoznania ustalono, że w wyniku najechania busa na tył naczepy pojazdu ciężarowego zakleszczony jest kierowca busa. Poszkodowany przytomny z licznymi zadrapaniami na głowie, ma uwiezione nogi, nie jest w stanie samodzielnie opuścić pojazdu. Jego pojazd w wyniku najechania częściowo znajduje pod naczepą poprzedzającego pojazdu. Brak innych poszkodowanych. Ruch na drodze odbywa pasem awaryjnym. Podczas prowadzenia rozpoznania na miejsce dojeżdża pierwszy patrol Policji. Postawiono w stan gotowości Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego – Bolesławiec jednak z uwagi na przebieg działań SiS wystarczające w ramach udziału własnego. Po przybyciu pierwszego zastępu PSP zabezpieczono miejsce zdarzenia. Zalecono patrolowi Policji całkowite wstrzymanie ruchu pojazdów na czas prowadzonych działań Straży Pożarnej. Przystąpiono do usunięcia drzwi kierowcy w celu wykonania dostępu do poszkodowanego. Usunięto drzwi kierowcy. Obecna na miejscu zdarzenia ratownik z ZRM  przystąpiła do udzielania pierwszej pomocy poszkodowemu (wykonano wkłucie dożylne z podaniem leku przeciwbólowego). Działania ZRM były wspierane przez jednego ze strażaków (wsparcie psychiczne poszkodowanego). Poszkodowany w dalszym ciągu przytomny z uwięzionymi nogami w pojeździe. Ze względu na uwięzienie pojazdu pod tyłem  naczepy cała komora silnika  busa znajdowała się pod naczepą pojazdu ciężarowego, deska rozdzielcza przesunięta w stronę poszkodowanego. Zadecydowano o ustabilizowaniu pojazdów, a następnie przystąpiono do wydobycia pojazdu spod naczepy samochodu ciężarowego. W tym celu tył busa został połączony zawiesiem z pojazdem gaśniczym GBA 3/30 a  następnie pojazd ciężarowy w sposób kontrolowany przemieścił się  do przodu. Wydobyto pojazd spod naczepy samochodu ciężarowego.

Dalsze działania polegały na odgięciu deski rozdzielczej. Usunięto prawe drzwi pojazdu, następnie przecięto przednie słupki A. Przystąpiono do odgięcia deski rozdzielczej rozpieraczami kolumnowymi jednocześnie z obu stron pojazdu. Pomimo częściowego odgięcia deski rozdzielczej, nogi poszkodowanego były nadal uwięzione. Przystąpiono do odgięcia kolumny kierownicy za pomocą rozpieracza ramieniowego i łańcuchów. Podczas prowadzonych działań na miejsce przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lubinie który przejął dowodzenie i podtrzymał decyzje wcześniejszego KDR. W wyniku odgięcia kolumny kierownicy nogi poszkodowanego zostały uwolnione. Poszkodowanego ewakuowano na zewnątrz pojazdu przy użyciu noszy typu deska a następnie przetransportowano do karetki pogotowia.

Odłączono przewody akumulatora w uszkodzonym pojeździe. Zauważono wyciek płynów eksploatacyjnych, który ograniczono za pomocą sorbentu. Zagrożenie usunięto. Działania zakończono.  

Odłączono przewody akumulatora w uszkodzonym pojeździe. Zauważono wyciek płynów eksploatacyjnych, który ograniczono za pomocą sorbentu. Zagrożenie usunięto. Działania zakończono.