Katalog zagrożeń

Powiat lubiński zajmuje powierzchnię 712 km2  , a zamieszkuje go około 106 tys. mieszkańców .
Leży on w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Graniczy z powiatami: głogowskim , górowskim, wołowskim, legnickim oraz polkowickim.
Przez teren powiatu przebiegają ważne szlaki komunikacyjne, zarówno drogowe jak i kolejowe. Do tych pierwszych należy przede wszystkim droga nr 3 Świnoujście – Jakuszyce, która łączy Skandynawię i południe Europy, natomiast do tych drugich należy linia kolejowa Wrocław – Zielona Góra oraz Legnica – Głogów. W pobliżu powiatu lubińskiego leżą inne ważne szlaki komunikacyjne : autostrada A 4 Jędrzychowice – Korczowa oraz linia kolejowa Wrocław – Legnica – Zgorzelec.
Wschodnią granicę powiatu na odcinku około 57 km wyznacza rzeka Odra, która do niedawna odgrywała ważną rolę w krajowej komunikacji śródlądowej. Na terenie powiatu lubińskiego znajduje się lotnisko Aeroklubu Zagłębia Miedziowego , które posiada asfaltowy pas startowy.
Rozwój regionu jest nierozerwalnie związany z odkryciem złóż rud miedzi i powstaniem Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. W Lubinie znajduje się siedziba Zarządu KGHM „Polska Miedź” S.A. – jednego z największych na świecie producentów miedzi oraz srebra , a także siedziby spółek powiązanych z ta firmą. Na terenie powiatu mają swoje siedziby oddziały wchodzące w skład KGHM „Polska Miedź” S.A. : Zakłady Górnicze „Lubin” Zakład Hydrotechniczny „Żelazny Most” , Huta Miedzi „Cedynia” i Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego.
Na uwagę zasługują udokumentowane złoża węgla brunatnego , które w przyszłości mogą mieć istotny wpływ na dalszy rozwój gospodarczy powiatu.
Pod względem klimatu powiat lubiński należy do najcieplejszych w kraju. Łagodny klimat charakteryzuje się stosunkowo krótką zimą, wczesną wiosną i długim , ciepłym latem.
Średnia temperatura roczna powietrza wynosi około  90 C, , najwięcej opadów deszczu notuje się w okresie letnim.
Pod względem administracyjnym powiat lubiński dzieli się na następujące jednostki administracyjne :

– miasto Lubin,
– gminę wiejską Lubin,
– miasto i gminę Ścinawa,
– gminę wiejską Rudna.

Pobierz całość katalogu zagrożeńlogo-adobe-pdf